Smaak 2017-06-24T14:12:10+00:00

in willekeurige volgorde:

Fernando Pessoa – Het boek der rusteloosheid (Livro do desassossego)
Hermann Hesse – De steppewolf (Der Steppenwolf)
George Orwell – Houd de sanseferia hoog (Keep the Aspidistra Flying)
Machado de Assis – Posthume herinneringen van Brás Cubas (Memórias Póstumas de Brás Cubas)
Fjodor Dostojevski – Aantekeningen uit het ondergrondse (Записки из подполья, Zapiski iz podpol’ya)
Michel Houellebecq – Elementaire deeltjes (Les Particules élémentaires)
Friedrich Nietzsche – Aldus sprak Zarathoestra (Also sprach Zarathustra)
Sylvia Plath – De glazen stolp (The Bell Jar)
Italo Calvino – Onzichtbare steden (Le città invisibili)
Graciliano Ramos – Dorre levens (Vidas secas)

in willekeurige volgorde:

David Cronenberg (Videodrome, Naked Lunch, Existenz, A History of Violence)
Alejandro Jodorowsky (The Holy Mountain, Santa sangre, Poesía sin fin)
Michael Haneke (Benny’s video, Funny Games, La Pianiste, Caché, Das Weisse Band, Amour)
David Lynch (Mulholland Drive, Lost Highway, Blue Velvet, The Elephant Man)
Darren Aronofsky (Pi, Requiem for a Dream,The Fountain)
Lars von Trier (Breaking the Waves, The Idiots, Dancer in the Dark, Dogville, Melancholia)
Wim Wenders (Paris, Texas, Der Himmel über Berlin, Buena Vista Social Club – doc, Pina, The Salt of the Earth – doc)
Tom Tykwer (Lola rennt, Der Krieger und die Kaiserin, Heaven, Cloud Atlas)
Pedro Almodóvar (Hable con ella, La mala educación, Volver, La piel que habito)
Paolo Sorrentino (Le conseguenze dell’amore, La Grande Bellezza)
Quentin Tarantino (Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Jackie Brown, Kill Bill, Inglourious Basterds, Django Unchained, The Hateful Eight)
Fritz Lang (Die Nibelungen: Siegfried & Kriemhilds Rache, Metropolis, M – Eine Stadt sucht einen Mörder)

per land:

België: Man Bites Dog (c’est arrivé près de chez vous)
Brazilië: Cidade de Deus, Estômago, Tropa de Elite, Que Horas Ela Volta
Canada: Little Criminals
Denemarken: Festen, Jagten, Lilja 4-ever, Fucking Åmål
Duitsland: Faust (F.W.Murnau; 1926), Die Blechtrommel, Woyzeck, Fitzcarraldo, Gegen die Wand, Auf der anderen Seite, Das Leben der Anderen, Jenseits der Stille, In den Tag hinein
Frankrijk: Les Yeux sans Visage, Irréversible, Enter the Void, Persepolis, Entre les murs
Groot-Brittanië: A Clockwork Orange, Monty Python and the Holy Grail, Trainspotting, Control (Corbijn)
Ierland: Hunger, Once
Iran: A Separation, Taxi Teheran
Israël: Waltz with Bashir
Libanon: Ghadi
Nederland: Dorp aan de rivier, Ciske de Rat, Turks Fruit, Amsterdamned, Zwartboek, De Kinderen van Juf Kiet – doc
Senegal: Touki Bouki
Spanje: Abre los ojos, Mar adentro, Los amantes del círculo polar, Biutiful (Spanje/Mexico)
VS: The Great Dictator, Once Upon a Time in the West, The Birds, Rear Window, Dr. Strangelove, Taxi Driver, O Brother, Where Art Thou?, Burn After Reading, Fight Club, Little Miss Sunshine, Brazil, Fear and Loathing in Las Vegas
IJsland: Noi Albinoi
Zuid-Afrika: Tsotsi, Hotel Rwanda
Zuid-Korea: Bin Jip, Oldeuboi
Zweden: Persona, Searching for Sugar Man – doc

hoe onmogelijk die indeling ook is:

Indietronic: The Notwist, Baths, Hood, Four Tet, Lali Puna
Elektronisch: Kraftwerk, Boards of Canada, Arovane, Christian Kleine, Nosaj Thing
Hiphop: A Tribe Called Quest, Digable Planets, Black Star (Mos Def), The Roots, Rincon Sapiência (Brazilian)
Alternatieve hiphop: Themselves (13&God), Why?, Shabazz Palaces, Homeboy Sandman, Buck 65
Nederlandse  hiphop: Typhoon, Opgezwolle, Extince, Fresku, Ares
Triphop: Portishead, Red Snapper, Massive Attack, Lamb, Bonobo
Instrumentaal / Beats: J Dilla, Alias, Flying Lotus, Binkbeats, MNDSGN
Melancholisch: Tindersticks, Jacques Brel, Leonard Cohen, Max Richter, Mazzy Star
Indierock / pop: The National, Belle & Sebastian, Yo La Tengo, Arcade Fire, Interpol
Alternatief: Radiohead, Smashing Pumpkins, The Cure, New Order, Placebo
Postrock: Mogwai, Sigur Rós, Tortoise, The Album Leaf, Explosions in the Sky
Hardere gitaren: Deftones, Rage Against the Machine, Life of Agony, Incubus, Korn
Nederlandstalig: Ramses Shaffy, Spinvis, Roosbeef, Gorki, Doe Maar
Singer/songwriter: Nick Drake, Jeff Buckley, Elliott Smith, Damien Rice, The Swell Season
Soul: Isaac Hayes, James Brown, Sade, Nina Simone, Stevie Wonder
Funk: The Meters, Funkadelic, Average White Band, Sly & The Family Stone, Vulfpeck
Braziliaans: Cartola, Dorival Caymmi, Chico Buarque, Gilberto Gil, Elis Regina
Braziliaans / Jazz / Groove: Arthur Verocai, Jorge Ben, Bixiga 70, Tom Zé, Tim Maia
Jazz / Groove: Medeski Martin & Wood, The Budos Band, Yussef Kamaal, Erik Truffaz, The Cinematic Orchestra
Jazz: Chet Baker, Miles Davis, Herbie Hancock, Mahavishnu Orchestra, Weather Report
Bassisten: James Jamerson, Pino Palladino, Sharay Reed, Michael Pipoquinha , Ali Friend, Larry Graham
Platenlabels: Stones Throw, Anticon, Warp, Ninja Tune, Morr Music

alfabetisch:

Air, Alamo Race Track, Ala.ni, Aphex Twin, A Place to Bury Strangers, Apparat, Arrested Development, The Art of Noise, Atoms For Peace, Erykah Badu, Beacon, The Beatles, Beirut, Bike For Three, Björk, Black Uhuru, Bootsy Collins, David Bowie, Nick Cave, Cigarettes After Sex, Clams Casino, Coldcut, Death Cab For Cutie, The Dears, Deerhoof, deM atlaS, Depeche Mode, DJ Shadow, Filosofische Stilte, Ghostpoet, Gilberto Gil, Astrud Gilberto, Harmonic 313, I Am Oak, Iron & Wine, Michael Jackson, Joy Division, Salif Keïta, Kings of Convenience, Kronos Quartet, Fela Kuti, Loney Dear, Miriam Makeba, Clint Mansell, Bob Marley, Morphine, Ennio Morricone, Olodum, Pete Philly & Perquisite, Photek, The Postal Service, Red Hot Chili Peppers, Erik Satie, Gil Scott-Heron, Shigeto, Paul Simon, Sítio do Picapau Amarelo, Slowdive, Sly and Robbie, The Smiths, Sonic Youth, Son Lux, Soul Coughing, The Specials, Squarepusher, Styrofoam, Suuns, Teebs, Telefon Tel Aviv, Tinariwen, Rokia Traore, TV on the Radio, Twin Shadow, Unwound, Willard Grant Conspiracy, The XX, Thom Yorke, Zap Mama e.v.a.